www.
برخی از مشترکین سرورهای اختصاصی :

راهنمای ثبت دامنه های فارسی

برای ثبت دامنه های فارسی می توانید از صفحه کلید فارسی یا عربی استفاده کنید، هر چند بهتر است که از صفحه کلید استاندارد فارسی استفاده کنید.صفحه کلید استاندارد فارسی به طور پیش فرض در اکثر نسخه های جدید لینوکس و نیز در Mac OS x موجود است، ولی در ویندوز مایکروسافت نیاز به نصب دارد. راهنمای نصب صفحه کلید استاندارد فارسی در ویندوز 2000 و XP

اطلاعات تکمیلی

تفاوتهایی میان بعضی حروف و ارقام فارسی و عربی هست که در سامانه ی دامنه های فارسی در نظر گرفته شده و در این سامانه دامنه درخواست شده، حتی اگر با حروف عربی وارد شود، به طور خودکار به فارسی ثبت می شود. برای امکان استفاده کاربرانی که از صفحه کلید و قلم های نا استاندارد استفاده می کنند، جلوگیری از مشکلات امنیتی و پیشگیری از سوء استفاده احتمالی از شباهت ها و تفاوت های الفبای فارسی با الفباهای مشابه، همراه با دامنه ی درخواست شده یک مجموعه متشکل از حداکثر شش دامنه مشابه به متقاضی واگذار می شود. این مجموعه یک بسته (Bundle) دامنه نام دارد.

محدودیت های شکلی دامنه های فارسی

نام دامنه درخواستی باید فقط از نویسه های نمایش داده شده در جدول موارد 1،2،3 زیر تشکیل شود. هیچ نویسه دیگری در نامهای دامنه فارسی مجاز نیست. به این ترتیب، حروف لاتینی، علائم سجاوندی(غیر از تیره منها)، علائم تلفظی (از قبیل تنوین و ساکن)، و نویسه های کنترلی یونی کد (غیر از فاصله مجازی و اتصال مجازی) در نامهای دامنه ای فارسی مجاز نیستند.از آنجا که در روند ثبت دامنه فارسی نویسه های فارسی وارد شده به نویسه های ASCII تبدیل می شوند و طول دامنه به ASCII نباید از 63 نویسه تجاوز کند، محدودیت حدود 30 نویسه برای دامنه های فارسی وجود دارد. چنانچه دامنه مورد نظر طولانی تر از حد مجاز باشد، سامانه این موضوع را به اطلاع درخواست کننده می رساند.

1. نامهای دامنه فارسی محدود به نویسه های زیر هستند:

نامهای دامنه فارسی

2. نویسه های زیر در نامهای دامنه مجازند ولی به طور خودکار هم در زمان ثبت و هم در زمان کاربرد نادیده گرفه می شوند:

نام نویسنده کد نویسنده مثال
فاصله مجازی U+200C خانه ها
اتصال مجازی U+200D ه.ق.

3. نویسه های زیر در نامهای دامنه مجازند ولی در زمان ثبت به طور خودکار تبدیل به نویسه دیگری می شوند:

نامهای دامنه فارسی

فاصله مجازی

در متون فارسی بعضی حروف هیچگاه به حرف بعدی نمی چسبند، مثلا "الف" یا ""د" و بعضی دیگر بسته به نوع استفاده در کلمه گاهی می چسبند و گاهی نمی چسبند، مانند "ه" در "کلمهای" و "کلمه ای" که دو لغت متمایزند. برای وارد کردن عبارت "کلمه ای" در رایانه باید از نویسهی فاصله مجازی میان حروف "ه" و "الف" استفاده کرد. از آنجا که استفاده از نویسه عادی فاصله (Space) در ثبت دامنه ها مجاز نیست، ثبت کنندگان و کاربران می توانند در مواردی به جای نویسه فاصله نیز از فاصله مجازی استفاده کنند، مثلا "فرهنگستان هنر" را می توان به جای "فرهنگستان هنر" که مجاز نیست ثبت کرد (جای فاصله را ممکن است بتوان خالی هم گذاشت یا با تیره منها جایگزین کرد، مثلا "منطقه16" را می توان به شکل"منطقه16" یا "فرهنگستان هنر" را می توان به شکل "فرهنگستان_هنر" ثبت کرد. فاصله مجازی را می توان به صورت زیر وارد کرد:

در صفحه کلید استاندارد فارسی، با کلید تبدیل به همراه فاصله (shift+space) یا کلید تبدیل به همراه "ذ" (shift+B) ترکیب تبدیل و فاصله ممکن است در بعضی صفحه کلید های استاندارد کار نکند.

در صفحه کلید فارسی مایکروسافت، با پایین نگه داشتن همزمان کلیدهای مهار و تبدیل و فشردن کلید 2(ctrl+shift+2).با هر صفحه کلیدی در ویندوز مایکروسافت، پایین نگه داشتن کلید دگرساز و فشردن دکمه های 0157 (Alt+0157) روی تخته کلید عددی (Keypad) در حالتی که قفل اعداد (Numlock) روشن باشد. این روش در همه نسخه های ویندوز قابل استفاده است.

حرف "ک" و "ی" در فارسی و عربی

شیوه نمایش و رفتار حرفهای ک و ی در خط فارسی و عربی و نیز در کد یونی کد متفاوت است، هر چند که برای بعضی کاربران ممکن است این تفاوت مهم یا محسوس نباشد. سامانه ثبت دامنه های فارسی طوری تنظیم شده است که ک و ی عربی در زمان ثبت خود به خود به فارسی تبدیل می شوند، بنابراین نیازی نیست ثبت کننده در این مورد نگرانی داشته باشد

به منظور اطمینان ثبت کننده از دامنه ثبت شده در مواردی که کاربر احتمالا از قلمهای نا استاندارد استفاده کندف تصویری از نامی که در سیستم ثبت می شود نیز به کاربر نشان داده خواهد شد.

جهت اطلاع و استفاده دقیق از دامنه ثبت شده نحوه وارد کردن این حروف در دو زبان به صورت زیر است:

نام و شکل حرف کد یونی کد حرف محل کلید در صفحه کلید محل در صفحه کلید فارسی
استاندارد فارسی مایکروسافت
حرف کاف فارسی (ک) U+06A9 ; ;
حرف کاف عربی(ک) U+0643 Shift+Z ممکن نیست
حرف ی فارسی (ی) U+06CC D D
حرف ی عربی (ی) U+064A Shift+D Shift+X

مثال ثبت دامنه فارسی

این دامنه ها به صورت کاملا فارسی می باشند. مانند نانوپارس.ایران برای ثبت اینگونه از دامنه ها به سایت nic.ir مراجعه و پس از ورود اقدام به ثبت دامنه مورد نظر نمایید و رابط مالی را na88-irnicc قرار دهید. (راهنمای ثبت دامنه های ملی) پس از تأئید دامنه از سوی موسسه ایرنیک فرم درخواست پرداخت دامنه را برای ما ارسال نمایید تا صورت حساب پرداخت برای شما ایجاد گردد. پس از پرداخت صورتحساب دامنه شما فعال خواهد شد.

استفاده از دامنه های فارسی

برای استفاده از نشانی های فارسی ، یا به طور کلی نامهای دامنه ای بین المللی (IDN)، باید از مرورگرهایی که IDN را پشتیبانی می کنند (از جمله Firefox و Mozilla) استفاده کرد یا از plugin های خاص جهت افزودن این قابلیت به بعضی نرمافزارها مانند Email, FTP,Telnet,SSH و مانند آنها نیر باید از نرم افزارهای دارای قابلیت پشتیبانی از IDN استفاده کرد. با مراجعه به این نشانی اینترنتی http://www.verisign.com/domain-name-services/index.html می توانید فهرستی از نرم افزارهایی را که از IDN پشتیبانی می کنند، مشاهده نمایید.

جهت استفاده از نشانی فارسی می توانید از روشهای زیر استفاده کنید:

می توانید خادم دامنه ( DNS Server) با نشانی آی پی 74.84.130.8 را به عنوان خادم دامنه دوم یا سوم سیستم عامل رایانه خود اضافه کنید.

این کار را می توان در سطح فراهم کنندگان خدمات اینترنتی (مثل ISPها و ICP ها) نیز انجام داد. در اینصورت می توانید نام دامنه ی فارسی را بدون افزودن .ir مورد استفاده قرا دهید.

در صورتی که این کار مقدور نباشد با افزودن پسوند ".ir" به انتهای نام دامنه فارسی نیز می توان از دامنه استفاده کرد. دراین حالت مثلا برای استفاده از دامنه "کلمه ای.ایران" پس از وارد کردن "کلمه ای.ایران" باید صفحه کلید را به صفحه کلید لاتینی تغییر داده و سپس نقطه و بعد "ir" را وارد کرد. در اکثر سیستم عاملهای امروزی، که در آنها نام دامنه از چپ به راست نمایش می یابد، این عبارت به شکل "ir.کلمه ای.ایران" نشان داده خواهد شد.

Printable version
برچسب‌ها: راهنما   ثبت دامنه   فارسی  
  • درگاه پرداخت الکترونیک بانک ملی
  • شرکت به پرداخت ملت
  • شرکت تجارت الکترونیک پارسیان
  • نماد اعتماد الكترونيكي
  • نماد اعتماد الكترونيكي
  • گواهی نامه ایزو
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به گروه شرکت های نانو میباشد . قبل از بازدید از سایت لطفا شرایط و تعهدات ، قوانین ، رویه ها و محدوده مسئولیت سایت را مطالعه فرمایید.
خوراک مطالب نقشه سایت